A Pest-megyei Tárnok lakóházaitól 50 méterre, a 7-es út túloldalára, de érdi területre logisztikai parkot terveznek. A kormány az előző érdi vezetéssel közösen a Modern Városok Program keretében kezdte előkészíteni a területen az ipari park fejlesztését. Kiváló minőségű termőföld semmisülne meg örökre.
A jelenlegi polgármester a választási programjában azt ígérte, hogy ezt a területet visszaminősíti mezőgazdasági övezetté, nem lesz ipari park ott. Azóta meggondolta magát, az adóbevétel jól jönne Érdnek.
Az eredeti tervek szerint huszonvalahány, most már – hogy ne legyen olyan ijesztő a kommunikációban – csak tizenvalahány méter magasra tervezett 9 csarnok és a várható kamion forgalom kiverte a biztosítékot: a tárnoki lakosság egy aktív része politikai nézetektől függetlenül Facebook csoportban fogott össze, hogy információkat gyűjtsenek össze, tiltakozzanak és megakadályozzák a létesítést. Az szeretnék, hogy Ipari Park legyen Érd egy másik területén. Petíciót is indítottak.
„Nem mindennapos esemény, hogy az ember szomszédja egy egész ipari park lesz, ezért úgy éreztük, meg kell próbálnunk addig tenni valamit, amíg csak dokumentáció van, nem alapkő-letétel” – írja az az egyik ott lakó a hozzászólásában.
A lakosok közül sokan összezavarodtak: egyesek nem ellenzik a beruházást, mert az előző önkormányzat kezdte a projektet, és ha rossz is, emiatt nem kritizálják, mások azért, mert ugyan a jelenlegi nem ezt ígérte, de nem akarnak csalódni, ha már megválasztották.
A két polgármester pedig összefogott az ipari park megvalósításáért – az egyik a meghirdetett választási programjával, a másik saját a lakosságával szemben. Folyik az elhallgatás, a félretájékoztatás, az üres szócséplés, ígérgetés, a háttérben pedig nagy erőkkel a befektetők keresése.
A teherszállítás mindenképpen környezetszennyező. Forgalomnövekedés, zaj- és légszennyezés, egészségkárosodás, az utak romlása, az ingatlanok értékcsökkenése várható. Már a Legfelsőbb Bíróság is kimondta: Környezetveszélyeztetés esetén pedig a gazdasági érdekek nem mérlegelhetők.
A jelenlegi önkormányzatoknak hatalmas lehetőségük lenne egy modern részvételi demokrácián alapuló vezetés kialakítására, a környezet konszenzuson alapuló védelmére, a jövőnk megvédésére. Talán éppen most szalasztják el.
Susánszky Ferenc