A dömösi vízállás 2024. áprilisában és a szeptemberi árvíz idején
Fotó: Horváth Zsolt
A döntéshozók és a lakosság is folytatta az éghajlatunk rombolását 2024-ben. A politikusok öt legnagyobb bűnét e tekintetben az alábbiak szerint foglalhatjuk össze.
Az első és egyúttal a legnagyobb bűnük a hibás tájékoztatás és a szándékos félretájékoztatás, ugyanis a világon ez a legnagyobb kockázat. Ezt állapította meg a Világgazdasági Fórum is. Nemhogy kevés forrást fordítottak az emberek életét veszélyeztető álhírek cáfolására, hanem maguk is abban hitben ringatták a lakosságot, hogy az anyagi gazdagodás vég nélkül folytatható, nyugodtan termelhetünk és fogyaszthatunk egyre többet, pedig a kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy rohamosan közeledünk a vég felé.
A második legnagyobb bűnük, hogy folytatták a fosszilis energiahordozók hatalmas összegű támogatását –a Nemzetközi Valutaalap számításai szerint a világon percenként 11 millió dollárral. Bár a G20-országok már 2019-ben elkötelezték magukat, hogy ezeket a támogatásokat 2016-ig(!) felszámolják, ebből alig valósult meg valami mind a mai napig. Ez azt eredményezi, hogy egyre gyorsuló ütemben pusztítjuk a Földet – közpénzekből.
A harmadik legnagyobb bűnük, hogy úgy támogattak (közpénzekből, illetve szabályozással) állítólag éghajlatvédelmet szolgáló technológiai váltásokat, hogy azok éppen az ellenkező hatást érték el. Jellemző példa a villanyautók támogatása, amelyek az előállítása és használata tovább fokozta szén-dioxid-kibocsátást, miközben a benzin- és dízelüzemű járművek száma töretlenül növekedett. Hasonló a helyzet az úgynevezett megújuló energiaforrásokkal: bár 2023-ban a kapacitásuk rekord mértékben, 14%-kal emelkedett, részben az előállításukhoz szükséges energia miatt is a fosszilis energiaforrások felhasználása tovább növekedett (bár „csak” 1,5%-kal), tovább fokozva a szén-dioxid-kibocsátást.
A negyedik legnagyobb bűnük, hogy beépítésekkel, leaszfaltozásokkal, erdőégetésekkel és egyéb módokon tovább folytatták az élőhelyek felszámolását, a biológiai sokféleség eltüntetését. Ennek egyik következménye, hogy a természetes nyelői egyre kisebb mértékben tudják megkötni a légköri szén-dioxidot. Így például az Amazon, amely korábban még nettó szén-dioxid-elnyelő volt, most már háromszor annyit bocsát ki ebből az üvegházhatást okozó gázból, mint amennyit elnyel.
Az ötödik legnagyobb bűnük, hogy elhanyagolták rövid ideig ható éghajlatkárosítók csökkentését. Ezek közül a legfontosabbak a metán és a korom. Az előbbi elsősorban a mezőgazdaságból (különösen az állattenyésztésből), a szén, kőolaj és földgáz kitermelése, szállítása és felhasználása során, valamint a hulladéklerakókból kerül a levegőbe, az utóbbi pedig főleg a szilárd anyagok égetéséből. Azért is érthetetlen, hogy ezekkel az anyagokkal alig foglalkoznak, mivel a kibocsátásuk sokkal egyszerűbben és gyorsabb csökkenthető, mint a szén-dioxidé.
Lukács András
a Levegő Munkacsoport elnöke
Ez a cikk eredetileg a hang.hu-n jelent meg.