Fotó: Lukács András
A metán nyolcvanszor erősebben melegíti a légkört, mint a szén-dioxid, de sokkal rövidebb idő alatt el is tűnik. Ha jelentősen kevesebb metánt bocsátanánk ki, akkor gyorsabban és hatékonyabban fékezhetnénk az éghajlat változását, hogy elkerüljük az emberiség számára katasztrofális következményeket.
Ha az éghajlatváltozás okairól beszélünk, sokszor hajlamosak vagyunk csak a szén-dioxid-kibocsátást említeni, pedig a légkör melegedésében tucatnyi más gáz és apró szilárd részecske is szerepet játszik. Ezek közül is kiemelkedik a metán, amely a szén-dioxidnál sokkal erősebb üvegházhatású gáz (és egyébként a helyi légszennyezettség növekedéséhez is hozzájárul)
Kedvező körülmény azonban, hogy amíg a szén-dioxid akár évszázadokig a légkörben marad, addig a metán nagyjából 10-15 év alatt lebomlik. Miután a légkör összetevői közül a metán körülbelül 30 százalékban járul hozzá a globális felmelegedéshez, kibocsátásának gyors és nagymértékű csökkentésével jóval rövidebb idő alatt tudnánk jelentős hatást elérni, mint a – bár elengedhetetlen, de sokkal nehezebben kivitelezhető – szén-dioxid-csökkentő intézkedésekkel.
A metánkibocsátás mintegy 60 százalékáért az emberi tevékenységek felelősek (a többi a természeti folyamatok eredménye). A földgáz, a kőolaj és a szén kitermelése, szállítása és felhasználása során rengeteg metán kerül a levegőbe, de az állattenyésztés, valamint a hulladék- és szennyvízkezelés is jelentős kibocsátó.
Az Európai Unió azt vállalta, hogy a metánkibocsátást 2030-ig 30 százalékkal csökkenti a 2020. évi állapothoz képest. Ennek érdekében 2020-ban közzétette a metánkibocsátás csökkentésére irányuló stratégiáját, majd 2024 augusztusában az energiaágazaton belüli metánkibocsátás csökkentéséről szóló rendeletet (vagyis egy olyan jogszabályt, amelyet minden tagországnak kötelező alkalmaznia). Sajnos azonban a tagállamok eddig nem jeleskedtek a metánkibocsátásuk csökkentésében. Pedig a halogatásra nincs idő. A légkör metán-koncentrációja az elmúlt 800 000 évben nagyjából állandó volt, viszont az utóbbi évtizedekben a 3,5-szeresére emelkedett.
Civil szervezetek széles nemzetközi együttműködéssel, a Methane Matters Coalition keretében (amelyben a Levegő Munkacsoport is részt vesz) sürgetik a metánkibocsátás haladéktalan csökkentését, konkrét javaslatokat dolgozva ki ennek érdekében. A cél elérését mindenki segítheti – egyrészt a témával foglalkozó civil szervezetek támogatásával, másrészt az életmódjának megváltoztatásával. Ha takarékoskodunk az energiával, kevesebb húst fogyasztunk, abbahagyjuk a felesleges anyagi javak hajszolását, akkor amellett, hogy kevésbé szennyezzük a környezetet (egyebek mellett a metánnal), a pénztárcánknak és az egészségünknek is jót teszünk.
A cselekvésre egyre kevesebb időnk van. Minél inkább melegszik ugyanis a légkör, annál jobban olvadnak az eddig „örökké” fagyott talajok, és amelyekből egyre nagyobb mennyiségű metán szabadul fel, így a folyamat visszafordíthatatlanná válhat.
Lukács András
a Levegő Munkacsoport elnöke
A cikk eredetileg a Magyar Hangban jelent meg.