Klímakutatók szerint 10-12 évünk van még arra, hogy a klímakatasztrófa elkerülése végett átalakítsuk az életünket. 2030 körülre az egész világnak változtatnia kell a szokásain! Ha most varázsütésre leállna mindenhol az üvegházhatást okozó gázkibocsátás, a máig a levegőbe pumpált széndioxid, metán és a többi azért még tudná emelni a hőmérsékletet még vagy 50 évig. Nehéz ezt megérteni, de gondoljunk arra, hogy a bolygónkat gyerekeinkre, unokáinkra hagyjuk.
Varászpálcánk nincs, de mindennapi döntéseivel mindenki befolyásolja az éghajlat alakulását. Mert a klímakatasztrófa megelőzéséhez a legkisebb kibocsátáscsökkenésre is szükség van, és senki sem bújhat a mögé, hogy a föld légkörében zajló folyamatokban a legnagyobb változást gazdasági és politikai döntéshozók tudják elérni.
Tájékozódás és tájékoztatás
Döntéseinket igyekezzünk hiteles hírforrásokra alapozni. Érdemes követni az újabb kutatási eredményeket, ezeket a nagyobb környezetvédő civil szervezetektől általában megszerezhetjük közérthető formában. Terjesszük ezeket az ismereteket szűkebb és tágabb körben egyaránt!
Összefogás
Már nagyon sok civil szerveződés igyekszik elősegíteni az éghajlat védelmét. Segítsük munkájukat, csatlakozzunk hozzájuk. Akár saját magunk is létrehozhatunk ilyen csoportot.
Otthonunk
Otthonunk energiafogyasztása nagy részét teszi ki az ökológiai lábnyomunknak. Alapos átgondolást igényelhet például, ha éppen felújításba kezdünk. Ugyanakkor a meglevő berendezéseink ésszerű működtetésével is számottevő eredményt érhető el. Szerencsére a környezet terhelése többnyire az energiaköltségeinken is meglátszik, ám legyünk résen, mert az ún. rezsicsökkentés megbolygatta ezt az értelmezést.
Hasznos lehet tudni, hogy 1 köbméter földgáz elégetésével nagyjából 2 kg CO2-t bocsátunk a levegőbe, villanyt használva pedig kilowattóránként körülbelül 0,41 kg-ot (átlagosan ennyi CO2 került a levegőbe a generálásakor.). A szilárd tüzelőanyagok égés közben az üvegházgázokon kívül erősen mérgező gázokat is kibocsáthatnak, ezért nagyon sokat számít a fűtőanyag, a tüzelőberendezés és a kémény minősége.
Nem mindegy, hogy családi házban vagy társasházban lakunk, egy soklakásos társasház éppen a méretnél fogva sokat tehet a korszerűsítéssel a környezetért.
Közlekedés
Nem mindegy, hogy gyalog, kerékpárral, tömegközlekedéssel, esetleg jármű-megosztó rendszert használva avagy saját személyautónkkal járunk munkába, bevásárolni, utazni. Mielőtt választunk, gondoljunk arra, hogy egy liter benzin elégetésével autózás közben mintegy 2,34 kg CO2-t juttatunk a légkörbe. Hát még ha a klíma is megy!
Fajlagosan a repülésnek a legnagyobb az üvegházgáz-kibocsátása. Egy európai polgár két tengerentúli repüléssel az éves ökológiai lábnyomának a negyedét el is használta.
Vásárlás
Igyekeznünk kell minél kevesebb csomagolóanyagot „vásárolni”, annál is inkább, mert ezek nagy része műanyag, a Földet elöntő műanyagszemét pedig a létünket veszélyezteti. Arra is érdemes figyelni, hogy rengeteg a többszörösen csomagolt áru, ami nem mindig az egészségünk biztonságát szolgálja, gyakran az adott terméket igyekeznek így vonzóbbá tenni. A sok fölösleges csomagolás előállítása, szállítgatása is üvegházgáz-kibocsátással jár. Az eldobható áruk a kényelmünket szolgálják, ám az előállítás során keletkező környezetkárosító anyagok és az alapanyagok újbóli előteremtése hatalmas áldozatot követel a bolygónktól, valamint a következő nemzedékektől, akik a sok hulladékkal és a természeti erőforrások kiapadásával kell majd szembenézzenek.
A tengerek túlhalászása és az óceánjáró hajók károsanyag-kibocsátása is befolyásolható a vásárlási döntéseinkkel, és zöld területek, ökoszisztémák rongálása, erdők kiirtása és kihalófélben lévő állatok pusztulása ellen is tehetünk, ha nem vásárolunk egzotikus terméket, hiszen ezekről többnyire nem tudjuk és sok esetben nem is tudhatjuk, hogy előállításukhoz milyen környezeti károk, áldozatok kapcsolódnak.
Szegő Judit
környezetkutató
a Levegő Munkacsoport éghajlatvédelmi projektvezetője