Magyarországon télen füstbe burkolózik a települések jó része. Így van ez mindenütt a világban, ahol szilárd tüzelőanyaggal fűtenek, az elavult kályhákból ömlik az egészségre és az éghajlatra veszélyes korom. Németország azonban hatalmas változás előtt áll. Zöld utat adtak a német hatóságok annak a Kék Angyal ökocímkének, amivel a gyártó jelezheti, hogy a kandalló, kályha megfelel egy szigorú szállópor-kibocsátási határértéknek, mert van benne egy szűrő, ami nem engedi ki a kéménybe az apró részecskéket. A címke elnyeréséhez a kályhát, kandallót alá kell vetni egy, a valós fűtési körülményeket szimuláló hatósági mérésnek. Ennek során elsőként a részecskeszámot mérik. Ezáltal meg tudják határozni az egészségügyi szempontból különösen veszélyes részecskék mennyiségét. Minél több van ugyanis ezekből, az emberi testnek gyakorlatilag minden részébe eljutni képes apró részecskékből a levegőben, azt annál veszélyesebb belélegezni.
Reméli a címkét kezdeményező Német Környezetisegély Egyesület (Deutsche Umwelthilfe, DUH), hogy a gyártók többsége a jövőben csak az ökocímkét kiérdemlő kályhákat, kandallókat kínál majd, s ettől előbb-utóbb a házi tüzelés esetében is megvalósul az ultrafinom részecskék hatékony szűrése. De azért, biztos, ami biztos, szorgalmazzák, hogy a Kék Angyal ökocímke előírásai kötelező szabvánnyá váljanak Németországban. Számítanak arra is, hogy a címke elnyeréséhez szükséges követelmények világos útmutatását rövidesen más fűtőberendezések, például a cserépkályhák gyártói, építői is követni fogják.
Egy, a DUH által megrendelt jogi szakvélemény szerint a német szövetségi államok és városok törvényesen előírhatnak a Kék Angyallal egyenértékű vagy akár szigorúbb hatértékeket is a kályhákra. Berlin levegőtisztasági tervében a kályhákra érvényes jövőbeli minimális követelményként hirdette meg a Kék Angyal előírásait.
Következő lépésként a DUH a már használatban lévő készülékekre vonatkozó követelmények szigorítását sürgeti. Javaslatuk szerint a szállópor-koncentráció csökkentése érdekében a már meglévő berendezésekben csak részecskeleválasztó (részecskeszűrő) pótlólagos beépítése után legyen szabad tüzelni.
Háttér:
A DUH a Clean Heat tájékoztatási kampányával, melyet az EU LIFE Programja támogat, kiáll azért, hogy a fatüzelésből kevesebb apró részecske, illetve korom származzon. A projekt több eleme magyarul is elérhető a Levegő Munkacsoport honlapján Tiszta fűtés címen.
Chiovini György fordításának felhasználásával a DUH közleménye alapján