Idén hivatalosan is elkezdődött a Levegő Munkacsoport levegőszennyezettség-mérő hálózatának építése, ugyanakkor lelkes magánemberek is nagy erőkkel dolgoznak rajta, hogy Magyarországon is elterjedjen egy egyszerű és megfizethető eszköz, mely kiegészíti az amúgy az EU átlagához képest egészen jól működő hazai hivatalos légszennyezettségi mérőhálózatot. A projektet a Magnet Bank Közösségi Adományozási Programja (KAP) támogatja. (A KAP a bank ügyfeleinek döntése nyomán a banki költségek 10%-át ajánlja fel támogatásként környezetvédelmi és társadalmi hasznosságban jeleskedő civil szervezetek számára egy-egy projektre.)
A Levegő Munkacsoport azzal a tervvel nyerte meg a programban való részvétel lehetőségét, hogy.a mérőhálózatot állampolgárok segítségével fogja fejleszteni. Egy olyan eszközt ajánl, amelyet bárki beszerezhet akár alkatrészenként, és összeszerelhet egy lelkes magánember, Csaba által magyarul elkészített összeszerelési útmutató alapján.
A kezdeményezést egy németországi civil közösség indította Luftdaten néven. A honlapjukon a térképet megnézve, látható, mennyire lefedi egész Németországot ez a mérőhálózat. Bulgária is az élvonalban van az elterjesztésében, éppen az ottani, hasonlóan lelkes civileknek köszönhetően, akik úgy döntöttek, hogy nem csak a központi levegőminőség-mérő állomások adataira támaszkodnak, amikor a lakóhelyük légszennyezettségéről akartak többet megtudni, hiszen a saját mérőeszközük sokkal közelebbi adatokkal is tud szolgálni. A levegő minősége ugyanis nagyban változik a szennyezőktől való távolságtól, a légáramlatoktól függően, melyek utcánként és az időjárással összefüggésben is változnak, valamint az is befolyásolja is, hogy a nap mely szakában nézünk a mérőnkre (mekkora a gépjárműforgalom, befűtött-e a szomszéd szilárd tüzelésű kályhájában).
A mérőkészülékről további tájékoztatás itt kérhető.
Szegő Judit
a Levegő Munkacsoport
éghajlatvédelmi projektvezetője