Megegyeztek az Európai Parlament és a tagállamok tárgyalói a tiszta és energiahatékony közúti járművek használatának előmozdítását szolgáló irányelv módosításáról. Az irányelv újabb változata kötelezővé teszi majd a helyi tömegközlekedési buszbeszerzésekben a villany- és gázbuszok vásárlását 2025, illetve 2030 után. Már csak a formális szavazásra van szükség az Európai Parlamentben és az Európai Tanácsban.
A kínai BYD gyár terméke volt az első villanybusz, amely próbaúton járt Budapesten. A próbaút sikeres volt, sőt, ahogy a próbát támogató Levegő Munkacsoport elnöke, Lukács András megállapította: “A magyarországi próbaüzem során szerzett kedvező tapasztalatok közül kiemelendő, hogy a villanybusz rendkívül energiatakarékos: városi közlekedésben 100 kilométerenként 8 liter gázolajnak megfelelő energiát fogyaszt, miközben a BKV hasonló méretű dízelbusza 39 litert.”Akkor ez még nagyon új volt Európában, alig egy évvel korábban nevették ki és nevezték játéknak szakemberek Brüsszelben egy kiállításon a BYD ott bemutatott modelljét, amelyből Kínában már akkor sok ezer példány futott.
Azóta nagyot fordult a világ, ahogy az a BloombergNEF grafikonán is látszik:
A villany- és hibridbuszok száma az Európai Unióban, országonként
Forrás: Electric Buses in Cities Driving Towards Cleaner Air and Lower CO2 (2018)
BloombergNEF, EAFO
Egy elemzés kilenc százalékra teszi a villanybuszok részesedését 2018-ban az összes városi buszbeszerzés között az EU-ban. Ehhez képest az az uniós irányelvi kikötés, hogy 2025-től 25 százalékban döntsenek villany- vagy gázbusz mellett, és 2030-tól 33 százalékban, nevetségesnek látszik. Ezen összességében akkor már bőven túl leszünk, hat év alatt akár 50 százalék fölé is emelkedhet az új városi autóbuszok között a villanyhajtásúak aránya. Mélyebben végiggondolva a dolgot kiderül, hogy a rendelkezés mégsem elhibázott. Mégpedig azért, mert nem az Unióra vagy a tagországokra, hanem a városi közlekedési vállalatokra vonatkozik. Azt köti ki, hogy ha mondjuk Budapest 2025-ben beszerez 100 autóbuszt, abból legalább 25-nek villany- vagy gázhajtásúnak kell lennie, és csak a többi lehet (nálunk többnyire uraságoktól levetett) dízelbusz. Vagyis remélhetően kikényszeríti a villanybuszok elterjedtségének, a fenti ábra minden csíkjának a növekedését.Hacsak a gázbuszgyártók el nem kezdik dömpingáron adni a terméküket. Az EP és az Európai Tanács között létrejött egyezség legnagyobb hibája, hogy a gázmotoros buszokat is jónak fogadja el. Érthetetlen, hogy miért akarják a gázbuszgyártást erőltetni, amikor azt ugyanúgy fosszilis üzemanyag hajtja, mint a dízelt. Szerencsére hat év hosszú idő, az alatt, a villanybuszgyártás gyors fölfutását látva, még lehet változtatni.
2025-től pár évig – mondjuk, amíg be nem indul a 2027 utáni uniós támogatási ciklus – taktikázhatunk úgy, hogy egyetlen városi autóbuszt sem vesznek a városaink, de van ennél jobb stratégia is. Jusson a közlekedési uniós támogatásnak jelentős része, a mostaninál akár nagyságrenddel is több pénz is a városi tömegközlekedés kistafírozására nulla kibocsátású autóbuszokkal (vagyis gázhajtásúakkal nem, mert azok nem nulla kibocsátásúak), és ezzel akár túl is teljesíthetjük az irányelvi előírást!
vamá