Ritkán tapasztaljuk, hogy városvezető, intézményigazgató előzékenyen bevonna szakértőket, civil szervezeteket és érdeklődő lakosokat egy tervezési munkába. Ezért is esett jól, hogy Varga Benedek főigazgató minden érdekeltet bevont a Magyar Nemzeti Múzeum kertje felújításának tervezésébe. Nyilvános bejárásra hívtak minket – és az újságírókat – 2016. október 24-ére. A fafelméréssel megbízott szakértő minden kérdésre válaszolt, miközben ismertette, és néhány fán be is mutatta a Fakopp módszert.
Most pedig kikerült a világhálóra a felmérés eredménye, amihez mindenki hozzászólhat. Kiderül belőle, hogy a fák túlnyomó része egészséges, megtartható, beépíthető a Múzeumkert megújításába.
Korunkban különösen fontos ez a gesztus:
- Nem múlik el hónap, hogy ne zajlanának nagy felháborodást kiváltó fakivágások, csonkolások országszerte.
- Azt a reményt kelti bennünk, hogy a döntéshozók már érzik, hogy súlya (veszélye) van a nyilvánosság kizárásának.
- Fontos, hogy a lakosság és a civil szervezetek érdeklődjenek, érintettnek is érezzék magukat, és harcolják ki bevonásukat az őket érintő ügyekbe. Legalább véleményezési joga mindenkinek van, de ha egy döntés az általa képviselt értékeket érinti, akkor egy civil szervezetnek kötelessége is, hogy beleszóljon, ha értesül a tervekről, melyek végső soron az emberek alapjogait – az egészséghez, illetve az egészséges környezethez való jogot – korlátozhatják.
- Egy város tervezése, fejlesztése közös ügyünk, közös érdekünk és közös felelősségünk is. Érdemes bevonni minden érdekeltet a tervezésbe, mert ez elejét veszi az háborúskodásnak. A civil szervezetek szakértőinek munkája és a lakosság szakértelmének és hétköznapi tapasztalatának felhasználása egyúttal sokat érő ingyenes szolgáltatás, amit igénybe nem venni pazarlás.
Teremtsünk magunk köré olyan lakókörnyezetet, ahol nem csak átjárunk, dolgozunk, és ahonnan nem menekülünk a négy fal közé, hanem ahol szívesen töltünk időt lombos fák között, madárcsicsergést hallgatva kertekben, parkokban!
Szegő Judit
a Fák Éve kampány vezetője