A levegőtisztasággal foglalkozó szakértők, a Levegő Munkacsoport és az egészségükért aggódó, tájékozott családok üdvözlik az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot (OTSZ) 2015. március 5-én hatályba léptető 54/2014. BM rendeletet. Az égetéssel kapcsolatban a lakosságot érintő legfontosabb tudnivaló, hogy a belterületi ingatlanok használata során keletkezett bármilyen hulladék szabadtéri égetése tilos kivéve, ha az önkormányzat rendeletében ezt másképp szabályozza. A mostani szabályozás a korábbinál egyértelműbben fogalmaz, megtiltja a kertben keletkező nyesedékek, ágak, nehezen komposztálható növényi részek helyben történő égetését is. A fővárosban egyébként eddig is tilos volt a nyílt téri égetés, de a vidéki településeken nem volt egységes a szabályozás.
Vidéken, ahol a közlekedésből eredő légszennyezés kisebb, mint a fővárosban, az egyik legkomolyabb ártalom levegőtisztasági szempontból a műanyagok, kezelt bútorlapok, nedves fa, nyesedékek, komposztálható hulladékok stb. égetése tüzelőberendezésben vagy a szabad ég alatt. Az új rendelet ez utóbbit igyekszik tovább korlátozni.
Sok településen a rendőrség bejelentés ellenére sem volt hajlandó megakadályozni a füsttel, bűzzel járó, egészséget jelentősen károsító égetést. Mióta azonban a szankcionálás helyi szintről a járási hivatalokhoz került, javult a helyzet. Precedens értékű bírságokat szabtak ki az égetőkre.
A rendelet kihirdetése után a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodáját is megkeresték vidéki lakosok, arra hívva fel a figyelmet, hogy a tiltás nem elegendő. Az önkormányzatoknak a rendelet kapcsán felmerülő problémák megoldásában is segítséget kellene nyújtani a lakosoknak. Az egyik probléma a kisebb kertekben keletkező túl sok ág, nyesedék. Sokan nem komposztálással szeretnének megszabadulni ezektől. Érdemes lenne egy-egy településnek vagy kistérségnek az igényekhez alkalmazkodó kapacitású ágdarálót, aprító berendezést beszerezni, és azoknál, akik igényelik, felaprítani, begyűjteni a fahulladékot. Ha van a környéken biomassza tüzelésű intézmény, akkor kis összegért is végezhető lenne a szolgáltatás. Emellett ki kellene jelölni egy közös komposztáló területet, ahová a lakosság elszállíthatja azokat a növényi hulladékokat, amelyeket nem tud saját maga komposztálni.
Megoldást kellene találni a növényjárványtani szempontból fontos kórokozókkal fertőzött növényi részek ártalmatlanítására is. Korábban ezeket helyben elégették, itt az erőművi égetés lehet megoldás. Nyitott kérdés továbbá a tábortűz, a szalonnasütés. Ezeket a problémákat helyi szinten, közös megegyezéssel kellene szabályozni.
A bejegyzéshez a Facebook oldalunkon lehet hozzászólni.