1. rész
A környezetvédelem és a szegénység elleni küzdelem sok ponton fonódhat össze. Ezek közül az egyik legkézenfekvőbb az energiaszegénység témaköre. Hiszek abban, hogy a jelenleg perifériára szoruló társadalmi rétegek, térségek helyzetét a jövőbeli zöld paradigmaváltás igazságosan képes kezelni. Ehhez elengedhetetlennek tartom az energiaszegénység megoldását, hiszen mindenkit megilletnek az alapvető energiaszolgáltatások. Szakdolgozati témaválasztásomkor ezért miskolciként a város egyik legnagyobb szegregátuma, Lyukóvölgy keltette fel az érdeklődésemet. Az egykor szebb időket megélt városrészt és az itt élők életét számos más probléma is sújtja, de úgy gondolom, hogy ezek megoldásához alulról jövő kezdeményezésekre is szükség van. Ezért vizsgáltam meg, hogy milyen helyi, közösségi alapú válaszok adhatók a lyukóvölgyi energiaszegénységre.
Lyukói életkép
Saját fénykép
Véleményem szerint a problémáknak, így az energiaszegénységnek is lehetőleg azok keletkezési helyén kell megoldódnia. De vajon lehetséges-e csak helyi szinten megoldani az energiaszegénységet? Mekkora beavatkozás szükséges a felsőbb szintektől? Az energiaszegény háztartások alacsony jövedelműek és nehezen felfűthető épületekben élnek, ráadásul az energiáért magas árat fizetnek. Emiatt környezetszennyező fűtési módokhoz fordulnak, mely nem csak környezetük, hanem saját egészégükre is káros. Jövedelmük miatt kevésbé férnek hozzá egészségügyi szolgáltatásokhoz, ami befolyásolja a munkaképességüket és a másokkal való kapcsolataikat. Látható tehát, hogy ez egy olyan ördögi körhöz vezet, amiből meglátásom szerint csak állami beavatkozás segítségével lehet kitörnie az érintett embereknek. Ehhez nagyszabású állami támogatási rendszerek kidolgozása szükséges. Ezeknek egyidejűleg kell javítania a háztartások jövedelmi szintjét, az energia megfizethetőségét, a lakhatáshoz és az energetikai beruházásokhoz való hozzáférést. Vagyis olyan támogatási rendszerek és egyéb eszközök kialakítása indokolt, amelyek több irányból, több területen – például közvetlen pénzügyi támogatásokkal, adósságkezeléssel, adókedvezményekkel, tüzelőanyag támogatással, lakásfelújítási támogatásokkal, technikai segítségnyújtással – segíti a rászorulókat abban, hogy kikerüljenek az energiaszegénység csapdájából.
Lyukói Közösségi Ház.
Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Nemcsak energiaszegénység
Dolgozatom középpontjában Miskolc Lyukóvölgy városrésze állt, így a helyi energiaszegénység mérséklésére adott lehetséges válaszoknak figyelembe kell venniük a városrész egyedi helyzetét. A terület infrastrukturális jellemzői alapján azonnali beavatkozás lenne szükséges a helyiek életkörülményeinek javításához, de ennek megvalósítása korántsem egyszerű. A helyi társadalom képe a rendszerváltozás óta nagy mértékben átalakult, az egykori zártkerti terület külterületi lakóövezetté alakult. A népesség folyamatosan növekszik, ennek mérését a tisztázatlan ingatlantulajdoni viszonyok nagyban nehezítik. A városvezetés részéről Lyukóvölgy belterületté nyilvánítása nem opció, mint megoldási lehetőség. Azt gondolom, hogy elsősorban nem településfejlesztési, hanem komplex megoldások szükségesek. Erre vannak törekvések, de az erőforrások szűkösek, és a látható eredményekhez idő kell. A városnak lehetősége szerint támogatni érdemes minden Lyukóvölgyben tevékenykedő civil szervezet kezdeményezését, segíteni őket az egymással való együttműködésben. Összeségében tehát a városrész fejlesztése, így az energiaszegénység problémakörének kezelése is elsősorban civil szereplők bevonásával és szociálpolitikai eszközök segítségével lehetséges.
Vass Gergőa Levegő Munkacsoport önkéntese
A cikk folytatása hamarosan következik.