Az ország különböző pontjairól sokan fordulnak most a Levegő Munkacsoport Tanácsadó Irodájához, hogy mit lehet tenni a zöldhulladék-égetés okozta levegőszennyezés ellen. Ha a települési önkormányzat a saját rendeletében lehetőséget ad az adott időszakban a hulladékégetésre, akkor beszélni kell az illetővel, esetleg kérni az önkormányzatot, a közterület-felügyeletet, a polgárőrséget, hogy beszéljék le az égetésről. Juttassuk el az égetőnek a KÖTHÁLÓ tájékoztatóját. Hozzuk nyilvánosságra az esetet a közösségi médiában! Továbbá lehet kérni az önkormányzatot, hogy módosítsa a rendeletét és általában is tiltsa be a zöldhulladék-égetést – ezt egyébként már számos önkormányzat megtette.
Ha pedig a településen egyébként is tilos a zöldhulladék égetése, akkor az önkormányzat jegyzőjéhez, a közterület-felügyelethez, tűzveszély esetén a katasztrófavédelemhez (tűzoltósághoz) és a rendőrséghez lehet fordulni, akik intézkedhetnek az égetés megszüntetésére és bírságot is kiszabhatnak.
Azonban most, a világjárvány alatt különösen fontos, hogy mindenki felhagyjon ezzel az egészségre káros tevékenységgel még akkor is, ha az az adott településen nem tiltott.
Vigyázzunk egymásra, mindannyiunk egészségére! Ne égessünk kerti hulladékot!
EGY ÉS EGYETLEN BOLYGÓ, AMI MINDENKIÉ!
A Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodája az EU társfinanszírozású NoPlanetB projekt (NINCS B TERV! CSO-LA/2017/388-137) részeként végez ultrafinom-részecskeszám méréseket. A cikk tartalmáért kizárólagosan a Levegő Munkacsoport felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió álláspontját.