Helyi lakosok kitartó munkájának és a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodája segítségének köszönhetően 2019 novemberében sikerült megakadályozni a Sárisáp és Annavölgy határába tervezett hulladékhasznosító – azaz betontörő és sittlerakó üzem – létesítését.
A Gerecse hegység nyúlványai között található Sárisáp és Annavölgy határában, a házaktól, orvosi rendelőtől mindössze 150 méterre létesült volna a várhatóan rendkívül nagy zajjal és kiporzással működő telep. A telep egyik határa a közvetlenül a Dunába torkolló élővíz, az Únyi-patak lett volna. A tervek szerint a jelenleg legelőként használt területet 5 méterrel(!) kívánták megemelni inert (építési, bontási) hulladékkal.
A sárisápi lakosok többsége ellenezte, hogy a falu határában „hulladékhasznosító” létesüljön, és a szakmai érvek megfogalmazásához kérték a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának segítségét. Irodánk tájékoztatta a lakosokat, hogy bár a hivatalos besorolás szerint az inert hulladékoktól a környezeti kockázat nem növekszik, azonban a tapasztalat sajnos az, hogy az építkezési és bontási szokások, valamint a hatóságok kicsi kapacitása miatt az ártalmatlannak minősített inert hulladékoknak is változatos kémiai-fizikai hatásai lehetnek.
A valóságban ugyanis szinte mindig van az inert hulladékban környezetet károsító anyag, például azbeszt, bitumenes anyagok (például tetőzsindelyekből), festékmaradványok, műanyagok, vegyszermaradványok (például a betonozásnál télen használt fagyálló anyagok). Ezek az anyagok bemosódnak a talajvízbe, szennyezik a felszíni és felszín alatti vizeket. Ráadásul a hatósági ellenőrzés a gyakorlatban nagyon alacsony hatékonyságú. Ezért a megelőzés és elővigyázatosság elve alapján nem lenne szabad természeti területen vagy lakosságot közvetlenül érintő területen ilyen üzemet engedélyezni.
A tervezett üzem esetében számolni kellett a szállítás hatásaival is: a nagy teherautók folyamatos forgalma óriási légszennyezéssel, kiporzással, rezgés- és zajterheléssel járt volna. A rendkívül nagy súlyú nehéz tehergépkocsik nagy tengelynyomása miatt gyorsan tönkrementek volna a települések útjai és az oda vezető utak, csökkent volna biztonságuk és károsították volna a helybeliek gépjárműveit. A megrongálódott infrastruktúra, az utak javításának költsége az önkormányzatot terhelné, a személygépkocsik értékvesztése pedig a lakosságot.
Mivel egy ilyen hulladéklerakó nagyon kevés munkahelyet teremt, ezért anyagilag sem érte volna meg a településnek ekkora minőségromlást elszenvedni.
Itt létesült volna a betondaráló-sittlerakó telep
A sárisápi lakosok a fenti érvekkel alátámasztva tárták a helyi döntéshozók elé érveiket a hulladéklerakó létesítése ellen. A döntéshozók a lakosság véleményét és érdekeit tiszteletben tartva elutasították a beruházást.
Tarr Katalin
a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának vezetője
Fotók: Tóth Zita Sárisáp az ''érintetlen'' című videójából
EGY ÉS EGYETLEN BOLYGÓ, AMI MINDENKIÉ!
A Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodája az EU társfinanszírozású NoPlanetB projekt (NINCS B TERV! CSO-LA/2017/388-137) részeként végez ingyenes lakossági környezeti tanácsadást. A cikk tartalmáért kizárólagosan a Levegő Munkacsoport felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió álláspontját.